Phuket Adası

Phuket Adası

Tayland

(En iyi zaman: Bütün yıl)

 

 

Deniz, güneş ve kum üçgenini renk cümbüşü Doğu kültürüyle birleştirin... İşte Tayland. Adaları ve kıtası ile bir büyük ülke. Uzakdoğu'daki belki de en canlı gece hayatı burada yaşanıyor. Dağlık arazileri, ormanları, ışıldayan tapınakları ve lezzetli yemekleriyle büyüleyen Tayland'da bir başka ilginç şey de insanlarının etkileyiciliği. 500 kilometre uzunluğundaki uçsuz bucaksız kumsalları, Uzakdoğu'nun en iyileri olarak tanımlanıyor. Phuket ve Ko Samui dünya çapında üne sahip.

 

Phuket: İşte bir cennet daha: Phuket! Tayland'ın en büyük adası. James Bond'un 'The Man With the Golden Gun' filmi burada çekildi. Andaman Denizi'nin zümrüt sularına bakan adada doğa harikalarının yanısıra renkli bir gece hayatı göze çarpıyor. Muhteşem koylar ve palmiye ağaçları ile süslü beyaz kumsallar, pırıl pırıl bir deniz, konuksever insanlar, lezzetli deniz ürünleri, sayısız spor ve eğlence alternatifleri ve tropikal bitki örtüsü... Hepsi de gerçekten unutulmayacak bir balayı gezisinin birbirinden güzel ayrıntıları olarak Phuket'te buluşuyor. Tayland'a ait 50'den fazla ada ve adacığın en büyük ve en önemlisi olan Phuket, son 2 yıldır gezi dergilerinin bir numarası!.. Tropik iklimi sayesinde yıl boyu sıcak olan ada, Uluslararası Golf Federasyonu'ndan tescilli golf sahaları, gece hayatı ve THAI masajı ile ünlü.

 

GÜNDÜZ AKTİVİTELERİ
Tayland'ın her şehrinde farklı bir kültüre tanıklık edeceksiniz. Budizm inançları, tapınaklarının gizemi, nehir üzerinde bulunan kanallarının görünüşleri, farklı alışveriş tarzları, egzotik lezzetlerle bezenmiş olan yemekleri, ruhunuza ve vücudunuza iyi gelecek thai masajı yaptırma keyfi, Taylandlıların hem kendileri hem çevrelerini coşturan eğlence tarzları ile Tayland'da farklı bir tatile hazır olun.

 

Diğer Adalar: Başka bir cennet daha görmek için, Leonardo Di Caprio'nun oynadığı ünlü BEACH/KUMSAL filminin de mekanı olan Phi Phi Adası'na; fil safarisi yapmak için TOMORROW NEVER DIES filminin çekildiği James Bond Adası'na; eğlenceli geceler için ise Patong Beach'e uğramayı unutmayın!..

 

Damak Zevki-Thai yemekleri: Farklı tatlar, farklı lezzetler arayanlar için mükemmel bir deneyim olacaktır thai yemeklerinin tadına bakmak. Tropikal bir iklime sahip olan Tayland'da yemeklerde de doğal olarak tropikal tatların izlenimleri sezinleniyor. Balık ve deniz ürünleri gibi çok alışık olduğumuz tatları burada çok farklı lezzetlerde tadacaksınız. Bu mutfağı değişik yapan şey; yemeklerin içine katılan farklı lezzetlerdeki soslarıdır. Bu soslar genellikle Hindistan cevizi ve acı baharatlardan yapılmaktadır. Ayrıca Tayland'da her restoranda pirinci ana yemek olarak bulabilirsiniz. Özelikle çorba olarak, Tom Yang Gum çorbasını deneyebilirsiniz. Bu çorbanın ana özelliği içine konulan acı baharat ve tavuk, et ya da deniz ürünleri katılarak yapılıyor olmasıdır

 


Konum: Güneydoğu Asya, Andaman Denizi Ve Tayland Körfezi kıyısında, Burma nın  güneydoğusunda yer alır. Nüfus : 313,955

Zaman Dilimi: GMT +5 zaman dilimindedir.

Başkent: Bangkok

Dil: Tai dili, resmi dildir. Çince ve İngilizce genelde anlaşılır.

Din: Budizm, Müslüman, Hristiyanlık , Hinduizm 

Elektrik: 220 V

Mevsim: Ülkede sıcak ve nemli Muson iklimi hakimdir. Yıllık ortalama  sıcaklık 25-30 C º kadardır. Hava durumu iki ana döneme ayrılıştır: Haziran-Eylül: Nemli-Yağmurlu sezon. Ekim Haziran kuru-yüksek sezon.

Giyim: İnce ve yazlık kıyafetler tercih edilmelidir.

Para Birimi: Baht (THB)

Parite: 1 EUR: 43.8336 THB , 1 USD: 32.6190 THB  (Haziran 2007)

Ülke Kodu: +66 Internet: Çoğu otelde mevcuttur ve ayrıca her bölgede internet kafe bulmak mümkündür. Cep Telefonu: Tüm operatörler çalışmaktadır.

Trafik: Sağdandır ve araba veya motor kiralanması önerilmez. Kredi Kartları: Otellerde önemli kredi kartlarının hemen hepsi geçerlidir ancak alışverişlerde nakit ve bozuk para taşınması önerilir.

Sağlık Detayları: Genelde problem yoktur. Musluk suyu içilmemesi önerilir.

Sağlık Servisleri: Otellerde ve Hastanelerde iyi eğitimli personel bulunur. Vachira Hospital, Phuket Town, Tel: 076 211 114

Phuket International Hospital: 076 249 400

Acil Numaralar: Polis: 191 Turistik Polis Phuket Tel: 076-225-361 - Phuket International 

Hospital Ambulance Service: (076) 210-935

Türk Konsolosluğu: Türk Konsolosluğu: 61/1 So Chatsan Suthisarın Road Bangkok 10310,

Tel: (2) 274 7262

Vize-Pasaport: Vize Gerekli değildir. Pasaportlarınızda minimum 6 aylık geçerlilik süresi olması gerekir.

Alışveriş: Mağazalar ve süpermarketler 09:00-21:00 saatleri arasında açıktır. Küçük dükkan ve pazarlarda pazarlık yapılması önerilir.

Bahşiş: Bahşiş miktarı size bağlıdır. Beğenilerinize göre % 5-10 bahşiş bırakabilirsiniz.

Vergi İadesi: Tax Free ibaresi göreceğiniz herhangi bir dükkandan yapacağınız 2000 baht ve üzeri alışverişlerde %7 vergi iadesi alabilirsiniz.

Havaalanı: Phuket International Airport (HKT)

Türkiyeden Ulaşım: Singapur üzerinden haftada

4 gün Singapore Hava Yolları, Kuala Lumpur üzerinden haftada iki gün olmak üzere Malezya Hava Yolları ve Bangkok üzerinden haftanın her günü olmak üzere Türk Hava Yolları en çok tercih edilen şirketler arasındadır. Ortalama uçuş süresi 13 saat olup aktarmalar ile birlikte 16 saat sürmektedir

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !